Ingatlan adásvételi szerződés: Hogyan kerülhetjük el a buktatókat?

Miért kritikus jelentőségű az ingatlan adásvételi szerződés?

Az ingatlanvásárlás az emberek többségének életében az egyik legfontosabb anyagi döntés, ezért rendkívül fontos, hogy az ingatlan adásvételi szerződés megfelelően előkészített és átgondolt legyen. Számos jogi buktató rejlik ugyanis ebben a folyamatban, amelyek könnyen problémát okozhatnak mind az eladók, mind a vevők számára. Ebben a cikkben áttekintjük a leggyakoribb hibákat, amelyekkel az ingatlan adásvételi szerződés során találkozhatunk, és hasznos tippeket adunk arra, hogyan lehet ezeket elkerülni.

Az ingatlan adásvételi szerződés az ingatlan tulajdonjogának átruházására szolgáló jogi dokumentum, amely meghatározza az eladó és a vevő jogait és kötelezettségeit. Fontos, hogy az ingatlan adásvételi szerződés pontosan és részletesen tartalmazza az ingatlan jellemzőit, az eladási árat, a fizetési feltételeket, valamint a birtokbaadás idejét és módját. Ha ezek a részletek hiányosak vagy pontatlanok, könnyen vita kerekedhet a felek között, amely akár peres eljárásba is torkollhat. Az adásvételi szerződést minden esetben jogi végzettséggel rendelkező szakember, tehát ügyvéd vagy közjegyző készíti el, illetve jegyzi ellen. Ennek hiányában a hatályos jogszabályok értelmében, a földhivatal nem is jegyezhet be tulajdonosváltozást.

Ingatlan adasveteli szerzodes Hogyan kerulhetjuk el a buktatokat - gaalui.hu

Gyakori hibák az ingatlan adásvételi szerződés során

  • Tulajdoni lap megtekintésének elmulasztása

Az egyik leggyakoribb hiba, amely az ingatlan adásvételi szerződés során felmerülhet, a tulajdonjog ellenőrzésének elmulasztása. Minden esetben meg kell győződni arról, hogy az eladó valóban jogosult-e az ingatlan értékesítésére, és nincs-e a tulajdonjogot korlátozó teher az ingatlanon. Az ingatlan tulajdonjogának ellenőrzése a tulajdoni lap lekérésével történhet, amely tartalmazza az ingatlanra vonatkozó terheket, mint például jelzálog, vagy haszonélvezeti jog. Vásárlóként mindenképpen tekintse meg az ingatlan tulajdoni lapját még az ingatlan adásvételi szerződés megkötése előtt, és győződjön meg arról, hogy az eladó valóban korlátozás nélkül értékesítheti az ingatlant.

  • A foglaló kérdése

A foglaló az ingatlan adásvételi szerződés egyik kritikus eleme, amely biztosítja az ügylet komolyságát, és egyfajta biztosítékot nyújt mindkét fél számára. A foglaló összegének meghatározása és a visszatérítési feltételek részletes szabályozása nélkül az ügylet kockázatosabb lehet. Amennyiben az eladó áll el az ügylettől, a foglaló dupláját köteles visszafizetni a vevő számára; ha viszont a vevő lép vissza, a foglalót elveszíti. Az ingatlan adásvételi szerződésben pontosan határozzák meg a foglaló összegét és az elállás feltételeit, így elkerülhető a későbbi vita.

Ingatlan adasveteli szerzodes Hogyan kerulhetjuk el a buktatokat - gaalui.hu
  • Az ingatlan állapotának alábecslése vagy figyelmen kívül hagyása

Az ingatlan állapotának alapos vizsgálata elengedhetetlen, hiszen a szerződés megkötése után a vevő jogosult az ingatlan hasznainak kiaknázására, de ugyanakkor annak terheit is viselnie kell. A szerződésben tehát, a felek közti későbbi viták elkerülése érdekében, rögzíteni kell az ingatlan állapotát, illetve, ha szükséges, kikötést lehet tenni arra vonatkozóan, hogy az eladó elvégez bizonyos javításokat. Az ingatlan adásvételi szerződés aláírása előtt pedig, érdemes egy utolsó állapotfelmérést végezni, vagy kérje szakértő segítségét a rejtett hibák felderítéséhez.

  • A birtokbaadás időpontjának és feltételeinek figyelmen kívül hagyása

Az ingatlan birtokbaadása fontos kérdés az adásvétel során, amelyet pontosan rögzíteni kell a szerződésben. Gyakori hiba, hogy a felek elfelejtik részletezni a birtokbaadás pontos időpontját és feltételeit, így az eladó késedelmes kiköltözése vitás helyzetet teremthet. Az ingatlan adásvételi szerződésnek tehát, tartalmaznia kell a birtokbaadás pontos időpontját és annak feltételeit.